Sınırda Dergisi 10. sayı

sınırda SINIRDA 10.sayı çıktı...

Image

Bu sayının ağırlık merkezinde Althusser var, ama bu bir Althusser sayısı değil. Bu sayıdaki ürünler için, altmışlı yıllardan bu yana Althusser'den yola çıkmış bir arayışlar toplamının mütevazi bir yansıması denebilir.

Bu sayıda İlyaz Bingül'ün katıksız, sakınımsız Oğuz Atay eleştirisi ile keyifle okunan, türü kendine özgü yazısı var. Mustafa Özcan Soylu, Marks-Althusser kavrayışının yerli yerine oturtulmasına dair 'tersine diyalektik' ile katılıyor. Kutlu Tunca, her zamanki aykırılığını genç Althusser'le ve tarihle 'an ve anı'da buluşturmuş. Hüsamettin Çetinkaya'dan yine yeri ve zamanı ıskalanmamış bir Althusser üzerine çeviri ve 'H.Ç. tarzı arayış'a denk düşen bir yazı. Ahmet Bozkurt hem Kronborg Şatosunun dış kıyılarında hem Hamlet'in iç kıyılarında geziniyor. Can Çınar'ın Michael Orr çevirisi, biraz alışılmadık duran 'Yeni Bir Hümanizm'i tartışırken Özdeniz Pekdaş'ın Alan Woods çevirisi, 1. Dünya Savaşı öncesi emperyal süreçte açıkta kalmış İtalya'da fütürizmin nasıl yaratıldığını ve buradan faşizmin nasıl doğduğunu anlatıyor. Bayram Balcıi şiiri ve 'gecikmiş aşk çiçek açmaz' yazısıyla yer aldı. Cemil Meriç,  Derya Önder, Mehmet İşten, Uluer Aydoğdu, Abdulsemet Telimen ve Asuman Ferda şiirleri ile, Çağdaş Çetinkaya, Sevim Öktener öyküleri ile, Serhan Evyapan Althusser ideoloji ve sinema yazısı ile, Elshad Memmedzade Yan Kross'u anlattığı Azerice yazısı ve Süleyman Yılmaz Bulduruç 'Felsefe ve Sanat' yazısı ile aramızdalar. İsmail B. Kaplan ‘fotoğraf okuyor’, biz iz sürüyoruz bellekler boyunca. İstanbul'un keşmekeşinden fırlamış Küçük İskender, Uluer Aydoğdu'nun elinde, dilinde.

Söyleşi, biyografi gibi ilgi çekici bir yazı türü. Bu sayıda G. Agamben ile yapılmış bir söyleşi çevirisi (Çev. Kutlu Tunca)  var. Her sayıya böyle söyleşiler koymak iyi olacak sanki.
Derginin, yazıların, yazarların her geçen gün daha bir oturduğunu görmek, söylemek pek zor değil. Alınacak daha çok yol varsa da, aslında “yolda olmak” güzel.

Orhan çetinbilek

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !